Høvle- og profileringsmaskine MOULDTEQ M-300

Godt rustet til fremtiden

Med MOULDTEQ M-300 er trykknappernes tid forbi. Høvlemaskinen kombinerer den mest moderne teknologi med solidt maskinhåndværk. Du får intuitiv maskinbetjening og maksimal kvalitet i én maskine og bliver optimalt rustet til fremtiden.

(Høvle- og profileringsmaskiner i LPP 300-serien)

Fordele

  • Fleksibilitet takket være variabel fremføring og indstillelig spindelhastighed
  • Intuitiv maskinbetjening med powerTouch2
  • Hurtig klargøring vha. proLock-spindelklemning
  • Høj præcision med massive støbejernsfødder
  • Optimal transmission, da hver spindel drives af en separat motor

  • Ergonomisk håndterminal

    Til hurtig og automatisk justering af de valgte spindler

  • HOMAG powerTouch2

    Betjeningskomfort af næste generation

  • Korte emner

    Muligt fra 300 mm 

  • Aksial indstilling

    På de vertikale spindler op til 75 mm

 5 spindler6 spindler7 spindler8 spindler
Emnelængde min. (uden mellemrum) [mm]300
Emnelængde min. (med mellemrum) [mm]800
Emnebredde [mm]10 –250
Emnetykkelse [mm]10 – 160 | 5 – 160
Spindelhastighed 1. spindel [1/min.]4.000 – 6.000 (var)
Spindelhastighed fra og med 2. spindel [1/min.]4.000 – 8.000 (var)
Spindeldiameter [mm | tommer]40 mm | 50 mm | 1-1/2 tomme | 1-13/16 tommer
Effekt spindelmotor [kW]5,5 | 7,5 | 11 | 15 | 18,5
Radial placering af spindelFaktisk/beregnet visning og håndsving | automatisk
Aksial placering af spindelFaktisk/beregnet visning og håndsving | automatisk
Aksial indstilling [mm]
horisontale spindler
20 | 40
Aksial indstilling [mm]
vertikale spindler
60
Aksial indstilling [mm]
ved høvlhoveddiameter 130 mm
75
Fremføring [m/min]6 – 24 | 6 – 40
Effekt fremføringsmotor [kW]4 | 5 | 7,5
Stabelbord [m]1,1 | 2 | 2,5 | 3
Maskinbordtypeglat bord | luftpudebord | notbord
OptionspakkerPakke med vinduer | pakke med save | universalspindler
Trykluft [bar]6
Tryklufttilslutning [tommer]R 1/2
Udsugningsstuds [mm]5x1256x1257x1258x125
Udsugningseffekt (gennemsnit) [m³/time]3.9004.6805.4606.240
Udsugningseffekt (maks.) [m³/time]6.6257.9509.27510.600
Samlet maskinvægt [kg]3.8004.7506.4407.300
Opstillingsmål længde [mm]3.9504.5005.3855.550
Opstillingsmål bredde [mm]1.9001.9001.9001.900
Opstillingsmål højde [mm]2.1452.1452.1452.145